يکشنبه ٢٣ مرداد ١٤٠١ - 
1 2
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > درباره ما > تاریخچه مرکز 
 
 

تاریخچه مرکز:

بخش جراحی اعصاب بیمارستان لقمان حکیم، یکی از قدیمی ترین بخش های آموزش جراحی مغز و اعصاب در ایران می باشد که زیر نظر اساتیدی چون استاد ادیب یزدی، کریم حدادیان، امیدوار رضایی در زمینه های مختلف جراحی اعصاب نظیر: جراحی آندوسکوپی مغز، جراحی ستون فقرات، جراحی اعصاب محیطی و جراحی صرع  فعالیت کرده است.  اولین جراحی نوروآندوسکوپی توسط آقای دکتر امیدوار رضایی در سال 1372 در این مرکز انجام گرفت و در حال حاضر این مرکز بیشترین تعداد جراحی هیپوفیز به روش آندوسکوپی در منطقه (بیشتر از 1000هیپوفیز) را دارا می باشد.

در بیمارستان لقمان حکیم درمان تومور های قاعده جمجمه قدامی و همچنین نشت مایع مغزی –نخاعی (اولیه و ثانویه) با تکنیک آندوسکوپیک انجام و نقایص موچود یا ایجاد شده حین جراحی ترمیم می شوند. ضایعات قاعده حفره میانی جمجمه مانند تومور های غده هیپوفیز و سایر تومور ها وکیست های این ناحیه از جمله ضایعات کلیووس و راس استخوان پتروز عمدتا با تکنیک های آندوسکوپیک درمان می شوند. تومور های لترال قاعده جمجمه با رویکرد هایی از طریق گوش یا رترو سیگموئید قابل دسترسی بوده و با دید میکروسکوپیک، انواع تومور ها و ضایعات این ناحیه مورد جراحی و درمان قرار می گیرند.

اکثر رویکرد ها به قاعده جمجمه به صورت تیمی و با همکاری گروه جراحی مغز و اعصاب و گروه گوش حلق و بینی و جراحی سر و گردن انجام می شوند و در حال حاضر در این مرکز 9 عضو هیئت علمی شامل 4 متخصص جراحی مغز و اعصاب و 5 متخصص گوش حلق و بینی و جراحی سر و گردن به همراه دستیاران مربوطه، قابلیت و توان انجام کلیه اقدامات تشخیصی و درمانی بیماری های قاعده جمجمه را دارند.

از انجایی که حجم اعمال جراحی انجام شده در ناحیه قاعده جمجمه در این مرکز نسبت به سایر مراکز نسبتا بیشتر است و تعداد مراجعین و ارجاعات رو به افزایش می باشد. این مورد سبب شده است که علاوه بر افزایش توانایی ها و تجربیات تیم های جراحی، حجم وسیعی از اطلاعات و داده ها جمع آوری شود و امکان استفاده از آنها در طرح های تحقیقاتی به منظور ارتقا سطح دانش و ارائه تجربیات به سایر مراکز فراهم آید. تعداد تجهیزات و امکانات مرتبط با تشخیص و درمان این بیماری ها نیز رشد داشته است و تجهیز این مرکز به امکانات بیشتر و پیشرفته تر مورد توجه قرار گرفته استو اکنون بعنوان یکی از بخش های فعال، نقش عمده ای در تربیت نیروهای تخصصی و کارآمد و خلاق در امور درمانی بیماران و نیز امور پژوهشی ایفا میکند و سالانه خدمات قابل توجهی را به بیماران ارائه می دهد لذا این مرکز اقدام به راه اندازی مرکز تحقیقات قاعده جمجه "Skull Base Research Center" نموده است.

 

AFFILIATION for research articles:

Skull Base Research Center, Loghman Hakim Hospital, Shahid Beheshti University of Medical Sciences, Tehran, Iran. 

متن افیلیشن در مقاله تحقیقاتی :

مرکز تحقیقات قاعده جمجمه، بیمارستان لقمان حکیم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران

 
 


 
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خیابان کارگر جنوبی، خیابان کمالی ، بیمارستان لقمان حکیم ، مرکز تحقیقات قاعده جمجمه 

تلفن : 51025182 - 021
پست الکترونیک : sbrc@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.